Jump to content

Sporttudományi szimpóziumot tartottak Pécsen

2024. 10. 31. 09:52

A sporttudomány, a képzés, és a sportolókért az edzőkkel együttműködve dolgozó csapat fontosságára hívták fel a figyelmet a sikeresség érdekében az I. Pécsi Sporttudományi Szimpózium előadói szerdán.

Rátgéber László, Euroliga-győztes kosárlabda mesteredző a sportolók felkészítéséért dolgozó edzők, orvosok, gyógytornászok dietetikusok, sportmenedzserek és mentáltrénerek közös munkáját jelentő úgynevezett high performance-szemlélet témában rendezett fórumon kijelentette: "ha nem képezzük az edzőinket, nincs jövője a sportnak".

Megváltozott az edző feladata, ő ma már edzéstechnológiát menedzsel, tudnia kell kommunikálni az erőnléti edzővel, a sportpszichológussal is, és ez fordítva is igaz, mert az a sportpszichológus, aki nem érti az edzéstudományt, nem sportpszichológus, hanem egy pszichológus, aki sportolókkal foglalkozik - fogalmazott.

Rátgéber László szavai szerint a sporttudománynak az a felelőssége, hogy azt kutassa, azt csinálja, amire szükség van a pályán, és kulcskérdésnek nevezte, hogy a szervezeteket a know-how irányítsa, ne az adminisztráció,"mert amelyeket az adminisztráció irányít, azok sikertelenségre vannak ítélve".

Kiemelte, hogy

az NBA-ben és számos labdarúgóklubnál is tevékenykedik head of performance team, amelynek tagjai képesek kommunikálni a csapattal összefüggésben mindenkivel, és átadják a tudást a vezetőedzőnek.

 

Úgy vélte, a Pécsi Tudományegyetem képes ilyen szakemberek képzésére.

A mesteredző felvetette egy olyan high performance központ létrehozását Pécsett, amely az abban dolgozó szakemberek tapasztalatát, kutatási eredményeket, adatbázisokat felhasználva szolgáltatásként sportkluboknak adhatna tanácsokat.

Megjegyezte ugyanakkor, hogy sporttudomány semmit sem ér őszinteség, motiváció, tisztelet, elkötelezettség nélkül.

Danyi Gábor, Bajnokok Ligája-győztes kézilabda mesteredző azt hangsúlyozta, a ranglétrát végig járva több mint tíz éven át dolgozott"a világ legjobb női kézilabdacsapatánál", a Győri Audi ETO KC-nál, ahol megerősödött benne, kizárólag csapatban érdemes dolgozni, arra érdemes támaszkodni, hogy minél több információt, a tudomány, a technika legújabb vívmányait beengedjék a közegükbe.

Példaként hozta fel, hogy egy világverseny után négy csoportból állt a csapata. Azokból, akik tíz nap alatt nyolc meccset játszva "végigmentek" és sikeresek voltak a tornán, akik a középdöntőig meneteltek, akik válogatottjukkal az elején kiestek és csalódottak voltak, és akik otthon maradtak, és tele erővel alig várták a bajnokság folytatását.

Őket kellett mentálisan és fizikálisan olyan szintre hozni, hogy megnyerjék a következő bajnoki, Bajnokok Ligája-mérkőzést, ez egyedül, csapatmunka nélkül nem ment volna - jelentette ki.

Dárdai Pál, a magyar labdarúgó válogatott volt szövetségi kapitánya, Bundesliga vezetőedző az eseményen levetített videóinterjúban kitért rá, korábban egy labdarúgócsapatnál edző, orvos, masszőr dolgozott, a csapatok idővel kapus- és fitnessedzőt is alkalmaztak, ma már komolyabb szinten több kapusedző, fitnessedző, két orvost is van, analízisosztály működik, a labdarúgók ellátásáért szervezők felelnek.

A játékosok azért profik, mert profi körülményeket teremtenek körülöttük, nem lehet kifogásuk, teljesíteniük kell - jegyezte meg, hozzátéve, hogy a sportolók többet sprintelnek, több meccset is játszanak, mint régen.

Petrov Iván úszóedző a high performance környezetet definiálva rámutatott, olyan fizikai vagy virtuális környezetről van szó, amelyet úgy terveztek, hogy a munkavállalók a lehető leghatékonyabban támogassák a vállalkozás céljait és értékeket teremtsenek. Ennek faktorai a menedzsment minősége, a munkavállalók minősége, a hosszú távú tervezés és a folyamatos javításra való törekvés, továbbá a képzés is.

Ma Magyarországon nincs semmiféle ösztöndíj, amelyet edzőknek, sportszakembereknek ajánlanának ahhoz, hogy képezzék magukat, többségük lopott időben a saját erőforrásból próbálja képezni magát - mondta.

Bencs Dávid, NBA-ben szereplő Orlando Magic kosárlabdacsapat assistant general managere az eseményen levetített videóinterjúban beszámolt arról, hogy a csapatánál 12-14 tagú high performance részleg tevékenykedik, feladata, hogy a játékosok minden szempontból a lehető legjobb formában legyenek.

A menedzser a siker érdekében nagyon fontosnak nevezte az edzői és a high performance stáb jó kommunikációját.

Dancsházy-Nagy Tamás vívóedző, az idei párizsi olimpián aranyérmes férfi párbajtőrcsapat trénere előadásában hangsúlyozta, hogy az edző egy bizonyos szint felett nem lehet jó dietetikus, fizikai edző, mentális tréner, ezért nagyon komoly csapattal kell körbe vennie magát.

A férfi párbajtőrcsapat sikeréről szólva kiemelte a mentális felkészítés fontosságát, melyben egy Magyarországon még kevésbé ismert cég volt a segítségükre.

Elmondta, a munkának része volt az ellenfelekkel összefüggő adatgyűjtés, a mentális taktika készítése, ez is hozzájárult ahhoz, hogy Siklósi Gergely a döntő tust be tudta vinni.

(Forrás: fantasysports.co.hu;MTI | Kép: pixabay.com)