Kerüld a déli órákat! A legideálisabb időpont futáshoz nyáron kora reggel (5–8 óra között) vagy este naplemente után van, amikor a levegő már/még hűvösebb. A testhőmérséklet reggel a legalacsonyabb, a levegő oxigéndúsabb – ilyenkor könnyebb, gyorsabb és biztonságosabb edzeni.
Igyál előre, közben és utána is
A folyamatos folyadékpótlás kulcsfontosságú, hiszen nyáron már egy rövidebb futás során is jelentős mennyiségű vizet és elektrolitot veszíthetsz. A dehidratáció nemcsak szédülést, fejfájást vagy gyengeséget okoz, hanem a teljesítményedet is drasztikusan csökkenti. Ha 30 perc felett futsz, érdemes izotóniás italt is magaddal vinni vagy előre meginni.
Válassz könnyű, világos, szellőző ruházatot
A pamutot felejtsd el! Használj technikai, nedvességelvezető anyagokat, amelyek hűvösen tartanak és elvezetik az izzadságot. A világos színű ruhák visszaverik a napfényt, míg a sapka vagy fejpánt védi a fejedet a napszúrás ellen. Napszemüveg és fényvédő krém is erősen ajánlott.
Lassíts és rövidíts!
A nyári hőségben nem érdemes tempót hajszolni – ez az időszak inkább a karbantartó futásokról, a regenerációról szólhat. Ha magas a hőmérséklet, csökkentsd az intenzitást vagy a távot. Egy 10 km-es futást például jobb ilyenkor 2x5 km-es szakaszban, reggel és este teljesíteni.
Figyeld a tested jelzéseit!
Ha szédülsz, zsibbadást érzel, görcsölnek az izmaid, elsötétül a látásod vagy hányingered van, azonnal állj meg és keress árnyékot! Ezek a hőguta vagy a kiszáradás jelei lehetnek – ne kockáztass. A futás nem verseny önmagaddal, ha közben veszélyezteted az egészséged.
Edzés helyett alternatíva?
A nyári időszak jó alkalom lehet arra is, hogy néha úszással, biciklizéssel vagy edzőtermi (klímás) futópados edzéssel váltsd ki az utcai futásokat. A változatosság segít megelőzni a túlterhelést, és mentálisan is frissen tart.